MgA. Janka Ryšánek Schmiedtová

Narodila se v Praze v listopadu 1983. Navštěvovala Literárně-dramatický obor pod vedením Dany Hlaváčové, jezdila organizovat festival Jiráskův Hronov. Po maturitě na Lincoln High School a na Arcibiskupském gymnáziu studovala činoherní režii na Janáčkově akademii, odkud vyjela na stáže do portugalského Lisabonu a skotského Glasgow.

Někdy překládá z angličtiny, často píše: pro divadlo, nejrůznější periodika i jen tak. Spolupracovala s Českým rozhlasem, několikrát režírovala brněnskou Slavnost masek.

Doposud pracovala na více než šedesáti inscenacích, například v HaDivadle, Městském divadle Zlín, Divadle Radost, Národním divadle moravskoslezském, Divadle J.K. Tyla v Plzni, Národním divadle v Brně, Divadle loutek Ostrava, Slezském divadle Opava, Moravském divadle Olomouc, Městských divadlech pražských, Východočeském divadle Pardubice nebo v Divadle Spejbla a Hurvínka. Čtyři sezóny úspěšně umělecky vedla Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. V rámci Letních shakespearovských slavností režírovala Hamleta.

Pod hlavičkou o.s. Tripitaka a Centra experimentálního divadla režírovala projekty divadla v sociální akci: Paso a paso - Cesta zraněného bojovníka a SAMODIVA /divadelní blues pro sólo matky/. Dva roky byla odbornou asistentkou na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Další informace na janka.rysanek.cz.

Kulturní dramaturgie v divadelní praxi
Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky