Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D.

Vystudovala bohemistku na Slezské univerzitě v Opavě (Bc.), divadelní vědu na Masarykově univerzitě v Brně (Mgr.) a scénologii (obor Scénická tvorba a teorie scénické tvorby) pod vedením prof. Jaroslava Vostrého na pražské DAMU (Ph.D.). Je autorkou monografie Dramaturgie her Karla Čapka (AMU/KANT 2017), jako spoluautorka se podílela na kolektivních monografiích Slovo a obraz na scéně (AMU/KANT 2010) a Na rozhraní světů (FF MU 2016).

Přednáší na Slezské univerzitě v Opavě (Ústav bohemistiky a knihovnictví, kde je garantkou studijního programu Kulturní dramaturgie v divadelní praxi) a externě na pražské DAMU (Katedra činoherního divadla). Její pedagogickou specializaci představuje divadelní teorie, historie českého a světového divadla, historie a teorie české divadelní kritiky a recenze; teoretickou i praktickou péči věnuje rovněž tzv. divadelnímu vzdělávání (v letech 2014-2015 působila jak divadelní lektorka v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, spolupracovala se Slezským divadlem Opava ad.). Umělecko-odbornou spolupráci průběžně rozvíjí také se Společností bratří Čapků, Scénologickou společností Praha ad. (přednášky a umělecko-odborná pásma zaměřená na čapkovskou generaci apod.).

Studie ze všech uvedených oblastí publikuje v periodicích a sbornících, jako divadelní recenzentka spolupracovala s Českým rozhlasem 3 - Vltava, posléze s časopisem Tvořivá dramatika. Ve spolupráci s Hasanem Zahirovićem překládá hry současných autorů zemí bývalé Jugoslávie - dílo Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty chorvatské dramatičky Niny Mitrović uvedl v české premiéře pražský Činoherní klub roku 2012 (režie Martin Čičvák).

Má ráda a podporuje amatérské divadelnictví - jako porotkyně přehlídek neprofesionálního divadla i jako divačka. Kus svého života v něm strávila jako praktik (herecká, hudební, skladatelská, dramaturgická, organizační spolupráce), a to v brněnském Divadle Čára, Divadle Haná a Divadle bez střechy (Vyškov), Divadle Prkno (Veverská Bítýška) ad.

Ve svém volném čase se věnuje tanci a sportu - a především divadlu a své mnohostranné profesi, které jsou pro ni současně největším koněm.

KONTAKT

  • Adresa: Ústav bohemistiky a knihovnictví - odd. kulturní dramaturgie, Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě, Hauerova 728/4, 746 01 Opava
  • Kabinet: Hauerova
  • E-mail: jana.cindlerova@fpf.slu.cz
  • Telefon: +420 553 684 422

VÝUKA PŘEDMĚTŮ

Kulturní dramaturgie v divadelní praxi
Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky