Mgr. Jakub Chrobák, Ph.D.

Jakub Chrobák se narodil na Vsetíně a po absolvování místního gymnázia vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pokračoval zde úspěšně i v doktorském studiu. Vyučoval českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě a vedl literární semináře a semináře tvůrčího psaní a žurnalistiky na Střední škole Kostka ve Vsetíně. Zabýval se studiem díla Bohumila Hrabala, specializoval se na jeho ranou, zejména básnickou, tvorbu.

Vlastní poezii publikuje od poloviny 90. let a věnuje se i recenzní činnosti. R. 2003 vydal první básnickou sbírkou Až dopiju zaplatím (2003), dále vydal sbírky Adresy (2010), Jak prázdné kolo, po ráfku (2014), Imrvére... (2017). Na jeho literární tvorbu má silný vliv jednak právě dílo Bohumila Hrabala a jednak básnické texty Jana Skácela. Publikoval v časopisech Tvar, Literární noviny, Host, Aluze a revue Protimluv a patří k zakládajícím členům časopisu Texty, jehož je redaktorem. V centru jeho pozornosti stojí především alternativní formy umění. Je rovněž textařem a muzikantem rockové skupiny Ležérně a vleže.

R. 2016 připravil s Vítem Slívou uznávanou i diskutovanou ročenku Nejlepší české básně 2016. V ostravském Absintovém klubu Les vedl pořady Na posedu, kam si zval přední české a slovenské autory i autorky. Zde přičichl také k divadlu, zahrál si v muzikálu Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se skutečně stal, dále v úpravě pro scénické čtení hry I. Motýla a J. Balabána Bezruč?! četl a hrál part démona Petra Bezruče.

Po dlouhé ostravské etapě nakonec znovu zakotvil na rodném Valašsku, v obci Lužná. Do Ostravy se ovšem pravidelně vrací, protože je členem týmu, který se stará o bytové undergroundové Radio Les (www. radioles.cz). V nakladatelství je jeho poslední sbírka V krvavinách (2021?) a v rukopise soubor kouzelných příběhů o dětech a zvířatech z valašských kopců.

KONTAKT

  • Adresa: Ústav bohemistiky a knihovnictví - odd. kulturní dramaturgie, Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě, Masarykova třída 343/37, 746 01 Opava
  • Kabinet: 310
  • E-mail: jakub.chrobak@fpf.slu.cz
  • Telefon: +420 553 684 426
Kulturní dramaturgie v divadelní praxi
Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky